niedziela, 9 lutego 2014

W naszej szkole są ksiązkowe mole

Sam jestem jednym z nich. Osobiście przepadam za książkami fantastycznymi oraz detektywistycznymi. Spośród tych pierwszych moją ulubioną jest seria przygód pt. "Percy Jackson i bogowie olimpijscy" R. Riordana. Być może to dlatego, że interesuję się mitologią grecką. Natomiast moją ulubioną książką detektywistyczną jest  "Czarny Maciek i wenecki starodruk" D. Rekosza. 
W moim domu właściwe wszyscy czytają książki. Mama mówi, że uwielbia kryminały (szczególnie skandynawskie) oraz powieści obyczajowe K.Grocholi. Tata natomiast fascynuje się książkami historycznymi, spośród których jego ulubionymi są te dotyczące II wojny światowej. Mój brat natomiast przedziera się przez klasyki literatury światowej.\

Przy okazji chciałbym zachęcić wszystkich do przeczytania książki "Nowe przygody Mikołajka" autorstwa Rene Goscinny i Jean-Jasques Sempe. Czytanie tej książki jest fascynującą przygodą i olbrzymią zabawą. Kolejne perypetie, jakie przeżywa Mikołajek, są też rozbrajająco śmieszne.W tym utworze jest też mnóstwo intrygujących postaci. Ta  lektura pozwala także na spojrzenie na siebie z większym dystansem.

Czasami zastanawiam się, jak będzie wyglądało czytanie książek w przyszłości, np. w roku 2156. Na pewno każdy z nas będzie mógł mieć swoją prywatna bibliotekę w swojej kieszeni. Co poniektórzy już mogą się taką pochwalić. Z drugiej strony mam nadzieję, że książka w swoim tradycyjnym kształcie będzie nadal używana. może ludzie wynajdą też maszyny, które pozwolą na zupełnie nowy odbiór tekstu. Może to będzie coś w rodzaju snu.



6 komentarzy:

  1. Skąd wzięło się u Ciebie zainteresowanie mitologią grecką?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakie maszyny masz na myśli? PP

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy pomysł na plakat.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dziwi mnie twoje fascynujące wyrażenie ,,MASZYNA", które łączy się z innym wymysłem
    ,,SEN''. Pomimo to ciekawy pomysł. Tylko jak jakaś maszyna może produkować coś
    co jest podobne do snu? Dla mnie twój post to zagadka. :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Maćku, to pytanie co zadał Grześ jest bardzo mądre więc chciałabym cię poprosić czy byś nam odpisał. Ciekawy plakat.

    OdpowiedzUsuń
  6. Wspaniale! Twoja ocena jest już na e-dzienniczku.

    Zad. 7
    Termin realizacji: 14.03. PP 15p.
    Przepisz z zeszytu (bez błędów!) twoje opowiadanie o misiu. Możesz je uzupełnić o dodatkowe elementy dostrzeżone na filmie (link: http://www.adme.ru/video/stoj-do-konca-i-ne-vzdumaj-slomatsya-620555/). Pamiętaj, że fragment dotyczący spotkania misia z pumą ma obejmować przynajmniej 7 zdań, rozpoczynać się od “Pewnego razu…”, a kończyć na “Na szczęście…”. Ponadto należy wcielić się w postać niedźwiadka i opisywać zdarzenia z jego perspektywy, czyli w 1 osobie. Następnie napisz dalszą część historii, w której filmowy miś spotka Mowgliego i jego przyjaciół (przynajmniej 10 zdań, musi być pozytywne zakończenie!). W swoim opowiadaniu nie stosuj dialogów, a mowę zależną, czyli konstrukcje np.: "Spytałem, czy mogę się z nim bawić.", albo "Słyszałem, że powiedział mu o tym, co wtedy czuł." Będzie oceniana logika i spójność Twojego tekstu.
    PR (+0-8 punktów, nieobowiązkowe): własny plakat lub ilustracja, wykonane dowolną techniką, dołączone do postu z opowiadaniem i związane z treścią Twojego tekstu; wykorzystanie w swym opowiadaniu różnych technik spójnego opisu (przymiotniki, przyimki, bogactwo językowe rzeczowników określających przestrzeń lub wygląd bohaterów, porównania, przypuszczenia, sugestie, itd.).
    Powodzenia :)

    OdpowiedzUsuń