niedziela, 8 grudnia 2013

Sekrety Bożego Narodzenia





    Święta w innych krajach bardzo różnią się od naszych. Chciałem bliżej zapoznać się z innymi wigilijnymi zwyczajami. Po długim namyśle wybrałem tradycje Francji.
  Myślę, że najciekawszym obyczajem związanym z francuską wigilią jest szykowanie bożonarodzeniowej szopki. Tylko w niektórych domach ubiera się dodatkowo choinkę. Najważniejsza jest jednak szopka. To w niej składa się prezenty. To także przy szopce cała rodzina śpiewa kolędy.  Pewnie się zastanawiacie, jak taka szopka wygląda. Zazwyczaj jest niebiesko-biała. Te kolory symbolizują niebo oraz zimę. Ta ozdoba ma zazwyczaj kształt dużego prostopadłościanu. Najczęściej jest bardzo dokładnie przygotowywana przez dzieci.  To przy szopce także spożywana jest wigilijna kolacja. Charakterystycznym elementem dekoracji są figurki świętych. Tradycję robienia szopki rozpoczął święty Franciszek z Asyżu.
   Została mi jeszcze do opisania tradycyjna potrawa, którą Francuzi szykują na Boże Narodzenie. Jest nią Bûche de Noël. Jest to rodzaj deseru. Jest on w kształcie walca  przypominającego kawałek kłody. Dokładniej, jest to rolada z kremu i ciasta biszkoptowego. Krem może mieć smak waniliowy, orzechowy lub kawowy. Polana jest brązowa czekoladą. Dodatkowo zastygłą polewę często żłobi się widelcem, by przypominała korę drzewa.  To ciasto często jest dekorowane liśćmi z lukru i słodkimi grzybkami. To danie jest zazwyczaj podawane na samym końcu wieczerzy. Bûche de Noël jest też zazwyczaj ulubioną potrawą młodzieży. Rodziny tradycyjne starają się same wypiekać  to ciasto.
   Tradycja pieczenia tej rolady ma swoje początki w XII w. Wtedy na ziemiach Francji każda rodzina podpalała w piecu olbrzymie polano drewna. Popiół po spaleniu tego kawałka drewna służył do odganiania złych uroków.
   Myślę, że wszystkie francuskie zwyczaje bożonarodzeniowe są interesujące. Ja opisałem tylko dwa z nich, lecz pokazują one ogólny nastrój jaki panuje podczas Bożego Narodzenia w Paryżu, w Marsylii, czy w Lyonie. Z pewnością są one zupełnie inne od naszych polskich zwyczajów, jednak zarówno we Francji jak i w Polsce magię Wigilii można odnaleźć w jednym i tym samym miejscu, czyli w domu rodzinnym. Myślę tak, ponieważ najważniejszą rzeczą podczas świąt jest właśnie rodzina i tylko będąc z nią jesteśmy w stanie zrozumieć, co naprawdę kryje się pod nazwą: Święta Bożego Narodzenia.

 



5 komentarzy:

  1. Bûche de Noël to według mnie dziwna nazwa. Jeśli wiesz, co to znaczy to proszę powiedz.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bûche to po francusku duży kawał drewna, a Noël to Boże Narodzenie. Bûche de Noël to w takim razie świąteczne polano.

    OdpowiedzUsuń
  3. Gdybyś miał możliwość spędzenia wigilii w innym kraju to czy wybrałbyś Francję?

    OdpowiedzUsuń
  4. Jakbyś chciał spędzić Boże Narodzenie w innym kraju to jaki byś wybrał, bo mówiłeś, że każdy może mieć inną ?

    OdpowiedzUsuń
  5. Znalazłam kilka błędów interpunkcyjnych. Wykonałeś dużo zadań z poziomu rozszerzonego i skomentowałeś wpisy dużej ilości osób. Super!

    Dwa zadania do wykonania do 17.01. (2x 15PP + 2x 5PR):
    I. "Wspomnienia"
    - obejrzyj reportaż: http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/najstarsza-blogerka-w-polsce-ma-96-lat,79519.html
    - porozmawiaj na temat ciekawych wspomnień z babcią, dziadkiem lub innymi starszymi członkami Twojej rodziny,
    - utwórz post "Wspomnienia",
    - zapisz w treści posta opowiedzianą Ci historię (minimum 20 zdań, możesz wstawić ilustracje, zdjęcia lub inne elementy),
    - PR: zapisz Twoją rozmowę na temat ciekawego wspomnienia w formie wywiadu.
    II. "Kampanie społeczne"
    - załóż post o tytule "Nie bądź obojętny",
    - przypomnij sobie lekcję o kampaniach społecznych (podręcznik, strona 164),
    - w treści posta napisz, jakie akcje społeczne są organizowane w czasie Świąt dla osób potrzebujących (obserwuj reklamy w TV, porozmawiaj z rodziną, poszperaj w internecie),
    - opisz najciekawszą Twoim zdaniem akcję (minimum 15 zdań),
    - PR: wykonaj w dowolnym programie graficznym własny plakat, który ma promować bycie dobrym dla osób starszych. Umieść swoją ilustrację pod notatką na blogu,
    - PR: znajdź utwór literacki, który uczy czytelników dobroci dla osób słabszych. Napisz kilka zdań o tym tekście.

    Na stronie nauczycielki znajdzie się pomocny wpis na temat kampanii społecznych. Pamiętaj, żeby pracować uważnie, systematycznie. Powodzenia.

    OdpowiedzUsuń